The activities of our country offices are organized in various business divisions. Each business division is further broken down into market-oriented business fields.

All marketing efforts, the maintenance and development of skill areas and the completion of projects take place at the level of the business divisions and fields. Management teams are responsible for leading their respective divisions. These teams are comprised of the heads of the business divisions, team leaders for the business fields and, if applicable, additional experienced employees.

The Central Services Division (HR, bookkeeping, reception, cafeteria, repro and building maintenance) supports the activities of the business divisions on the market, as well as those of the enterprise as a whole. This division thereby makes an important contribution to the development and success of our enterprise.

Construction + Real Estate

Andreas Aeschbacher
Andreas Aeschbacher
Team Leader, Strategic Development
David Duca
David Duca
Team Leader, Project Development
Brigitte Hutter
Team Leader, Developer Support
Iris Mathez
Iris Mathez
EM
Head of the Construction + Real Estate Division

Energy + Technology

Simon Hess
Simon Hess
EM / Partner
Head of the Energy + Technology Division
Graziano Incerti
Graziano Incerti
Team Leader, Electrical Planning
Stefan Jaques
Stefan Jaques
Partner
Member of the Management of the Energy + Technology Division
Andrea Maggiulli
Andrea Maggiulli
Teamleader, Sanitation Design, HVAC Planning
Walter Moggio
Walter Moggio
Team Leader, Light Architecture
Erich Ott
Erich Ott
Team Leader, Water Technology and Special Installations
Philipp Schenk
Philipp Schenk
Team Leader, Indoor Climate and Energy Systems
Patrik Schürmann
Patrik Schürmann
Team Leader, Building Automation/MCT

Information Technology

Rafael Brunner
Rafael Brunner
Team Leader, Systems Development
Ivo Leiss
Dr. Ivo Leiss
EM / Partner
Head of the Information Technology Division
Jürg Mannes
Jürg Mannes
Team Leader, Systems Design and IT-Consulting
Res Niemeyer
Res Niemeyer
Team Leader, Systems Operation
Sarah Schöni
Sarah Schöni
Team Leader, User Experience
Ralph Straumann
Dr. Ralph Straumann
Team Leader, Data Science

Infrastructure and Transportation

Flavio De Tomasi
Flavio De Tomasi
Partner
Team Leader, Developer Consulting Services
Daniela Herzig
Daniela Herzig
Team Leader, Information Management Infrastructure
Arthur Hitz
Arthur Hitz
Partner
Member of the Management of the Infrastructure and Transportation Division
Andreas Humbel
Andreas Humbel
Team Leader, Railway- and Road Construction
Werner Moll
Werner Moll
Partner
Member of the Management of the Infrastructure and Transportation Division
Philipp Rietmann
Philipp Rietmann
EM / Partner
Head of the Infrastructure and Transportation Division
Patrick Saxer
Patrick Saxer
Team Leader, Railway- and Road Construction
Martin Schuster
Team Leader, Underground Construction and Geotechnics
François Theis
François Theis
Team Leader, Infrastructure Maintenance

Communications

Andrea Bianchin
Andrea Bianchin
Team Leader, Information Design
Cornelia Büttner
Cornelia Büttner
Team Leader, Communications Strategy
Kerstin Krage
Kerstin Krage
EM / Partner
Head of the Communications Division
Noa Spörri
Noa Spörri
Team Leader, Information Design
Miriam Werder
Miriam Werder
Partner
Team Leader, Service Design

Structural Engineering

Marco Bachmann
Marco Bachmann
Team Leader, Facade Engineering
Thomas Espinosa
Thomas Espinosa
Team Leader, Civil Engineering Structures & Foundations and Excavations
Christoph Haas
Christoph Haas
EM / Partner
Head of the Structural Engineering Division
Claus Maier
Claus Maier
Team Leader, Building Information Modeling and Digital Planning
Daniel Rüegg
Daniel Rüegg
Team Leader, Structural Engineering and Earthquake Resistance
Stefan Stühlinger
Stefan Stühlinger
Team Leader, Structural Engineering Project Management

Sustainable Building

Hanspeter Abegg
Hanspeter Abegg
Team Leader, Electrical Energy Systems
Philipp Deflorin
Philipp Deflorin
Team Leader, Energy Consulting Climate-neutral Systems
Heinz Richter
Heinz Richter
EM / Partner
Head of the Sustainable Building Division
Roger Walther
Roger Walther
Partner
Member of the Management of the Sustainable Building Division

Spatial Development

Christof Abegg
Dr. Christof Abegg
Partner
Team Leader, Urban and Regional Economic Development
Lukas Beck
Lukas Beck
EM
Head of the Spatial Development Division
Beatrice Dürr
Beatrice Dürr
Team Leader, Urban and Local Planning
Nicolas Jauslin
Nicolas Jauslin
Team Leader, Area Development and Real Estate Economics
Dr. Reto Nebel
Team Leader, Cantonal and Regional Planning

Resources, Energy + Climate

Peter de Haan
Dr. Peter de Haan
EM / Partner
Head of the Resources, Energy + Climate Division
Denise Fussen
Denise Fussen
Team Leader, Climate Protection and Adaptation Switzerland
Dr. Michel Müller
Team Leader, Energy Systems
Sabine Perch-Nielsen
Dr. Sabine Perch-Nielsen
Team Leader, Energy Efficiency and Renewables
Andy Spörri
Dr. Andy Spörri
Team Leader, Resource Efficiency and Recycling Management

Safety + Security

Dr. Lilian Blaser
Team Leader, Organization Development and Process Design
Peter Christen
Peter Christen
Team Leader, Building and Infrastructure Safety
Helgi Hafsteinsson
Helgi Hafsteinsson
Team Leader, Rail Safety and Maintenance Management
Tillmann Schulze
Dr. Tillmann Schulze
Partner
Team Leader, Urban Security and Civil Protection
Christian Willi
Christian Willi
EM
Head of the Safety + Security Division
Bettina Zahnd
Bettina Zahnd
Team Leader, Road Traffic Safety

Environment + Water

Richard Angst
Richard Angst
Team Leader, Flood Protection and Hydraulic Engineering
Luca Bronzini
Luca Bronzini
Team Leader, Environmental Planning
Reto Bühler
Reto Bühler
Partner
Team Leader, Drinking Water and Wastewater Management
Christina Dübendorfer
Christina Dübendorfer
Team Leader, Water Resources Management and Protection
Andreas Zysset
Dr. Andreas Zysset
EM / Partner
Head of the Environment + Water Division

Transportation

Remo Baumberger
Remo Baumberger
Team Leader, Mobility Innovations
Salem Blum
Salem Blum
Team Leader, Railway Technology and Public Transportation
Frank Bruns
Frank Bruns
Partner
Team Leader, Transportation Economics and Financing
Fabienne Perret
Fabienne Perret
EM / Partner
Head of the Transportation Division
Bence Tasnády
Bence Tasnády
Team Leader, Traffic Engineering and Data

Economy + Society

Oliver Hoff
Dr. Oliver Hoff
Member of the Management of the Economy + Society Division
Dr. Carsten Nathani
Member of the Management of the Economy + Society Division
Mark Sieber
Mark Sieber
Partner
Member of the Management of the Economy + Society Division
Christoph Zulauf
Christoph Zulauf
EM / Partner
Chairman of the Executive Management of EBP Schweiz, Head of the Economy + Society Division